Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dbanie o planetę jest bardzo ważne, wszyscy chcielibyśmy żyć w bezpiecznym świecie bez klęsk żywiołowych i katastrof wywołanych działalnością człowieka. Niestety temat ekologii jest nadal zaniedbywany w procesie wychowania. Jak wychować dziecko w duchu eko? Edukację i wdrażanie dobrych zachowań ekologicznych warto zacząć jak najwcześniej. Warto też pamiętać o tym, że sami jesteśmy dla dziecka największym przykładem i autorytetem w każdej dziedzinie. Jeśli segregujemy śmieci, nie marnujemy jedzenia, staramy się naprawiać rzeczy zamiast kupować nowe, oszczędzamy energię czy wodę, nasze dziecko będzie te zachowania obserwować i naśladować. Ekologiczne wychowanie zaczyna się zatem od nas samych.

Skąd pochodzi jedzenie? Podstawa edukacji w duchu eko

Warto tłumaczyć dziecku skąd pochodzi żywność, że nie powstaje ona w sklepie, że to rolnicy uprawiają ziemię, rośliny i hodują zwierzęta. Z takich informacji można wyciągnąć ciekawe wnioski np. żeby nie marnować jedzenia, by wspierać lokalnych dostawców i rolników, którzy nie używają sztucznych nawozów przy swoich uprawach, że dostawa z bliska ogranicza ślad węglowy, szerzej – że warto żyć w zgodzie z naturą, ponieważ sporo jej zawdzięczamy.

Filozofia zero waste w praktyce – najprostsza metoda nauczenia dziecka ekologii

Zero waste to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje niemarnowanie żywności czy oszczędzanie ubrań, ale generalnie stoi po prostu w opozycji do konsumpcjonizmu. Warto uczyć dziecko, że lepiej jest naprawić zepsutą rzecz zamiast ją wyrzucić, że ma to wpływ nie tylko na ilość generowanych przez nas śmieci, ale również wspieramy tym sposobem np. lokalnego szewca. Warto tłumaczyć, że można dać różnym przedmiotom drugie życie np. plastikowy pojemnik po produkcie spożywczym można wykorzystać m.in. do kreatywnej zabawy lub przechowywać w nim swoje skarby. Warto uczyć dziecko, czym są materiały czy przedmioty wielorazowego użytku i jaki wpływ ma ich używanie na planetę. Fajną inicjatywą są tzw. wymianki ubrań, popularne wśród kobiet. Nudzi Cię Twoja szafa? Spotkaj się z koleżankami i powymieniaj ubraniami. W ten sposób można znaleźć prawdziwe perełki. Dzieci uczą się poprzez obserwowanie i naśladowanie rodziców. Obserwując takie świadome podejście do ekologii, postawę i styl życia rodziców, dziecko w sposób naturalny przyjmuje je za swoje, uczy się, że trzeba i jak można ograniczyć konsumpcję, co przejawia się także później, w dorosłym życiu. Ekologiczne wychowanie to oszczędności na co dzień 🙂

Segregacja śmieci i recycling – naucz dziecko jak segregować odpady. Ekologiczne wychowanie w praktyce.

Nasza świadomość ekologiczna stale rośnie, powoli więc warto przekazywać tę wiedzę i angażować w różne, nawet najprostsze czynności nasze dziecko. Światowy Dzień Ziemi, sprzątanie świata i masowe sadzenie drzew dzieje się raz na jakiś czas, a to te codzienne czynności stanowią podstawę życia w stylu eko. Porozmawiaj ze swoją pociechą o różnych tworzywach, materiałach, z których zrobione są opakowania żywności, wytłumacz mu, że np. plastik jest tani, dość wytrzymały, więc popularny i produkowany masowo, przez co jest szkodliwy dla środowiska. Opowiedz dziecku o tym, czym jest recycling. Coraz więcej osób zwraca dzisiaj uwagę nie tylko na sam produkt, ale również jego opakowanie – czy jest zrobione z naturalnych materiałów. Produkcja w duchu eko to nie tylko produkty ekologiczne i unikanie wszelkiego rodzaju chemii w procesie wytwarzania, ale również przejawia się w to w ekologicznych opakowaniach – wielorazowych bądź nadających się do dalszego przetwarzania. Podstawa bycia eko to kosz do segregacji odpadów w domu – naucz swoje dziecko jak z niego korzystać i wytłumacz co daje ten proces segregacji naszej planecie.  Dzieci szybko uczą się takich rzeczy.

Kontakt z naturą – po co ten cały wysiłek dbania o środowisko naturalne?

Ekorodzicielstwo to nie tylko tłumaczenie, wyjaśnianie i dawanie przykładu. Nic tak nie kształtuje wrażliwości ekologicznej dziecka, jak rodzinne wypady na łono natury. To po to ten cały trud i troska o przyszłość, po to, by żyć w świecie, w którym możemy odetchnąć pełną piersią, przytulić się do drzewa, cieszyć się widokiem dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, wędrować i podziwiać górskie krajobrazy czy kąpać się w morzu bez obawy o nasze zdrowie. Warto więc jak najwięcej przebywać na łonie przyrody – w lesie, na łące, nad wodą, w górach, doceniać jej piękno, uczyć uważności na nią. Ekologiczne wychowanie to samo zdrowie 🙂

Dlaczego rodzinna wycieczka do lasu to zawsze dobry pomysł? Przeczytaj.

Szukasz sposobu na poprawę odporności? Dowiedz się co stosować na jej wzmocnienie. 

Sprawdź jak zadbać o pierwsze zęby Twojego malucha. 

Więcej porad zdrowotnych znajdziesz tutaj