Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, ale jak przekonać do Tego małego zbuntowanego lub marudnego człowieka? To może być nie lada wyzwanie… Jak zachęcić dziecko do mycia zębów, jak sprawić, by mycie zębów stało się przyjemnością, nie nudnym obowiązkiem, jaka szczoteczkę i pastę wybrać dla malucha, jak nakłonić dziecko, by dbało o higienę jamy ustnej regularnie – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź

Nowa, fajna szczoteczka do mycia zębów dla dzieci zawsze działa! 

Przekupstwo? Może trochę, ale za to w szczytnym celu. To chyba najprostsza metoda, którą możesz wykorzystywać co jakiś czas, gdy Twoje dziecko znudzi rutyna. Tym bardziej, że uwielbienie dla bohaterów bajek przemija. Nie żałuj mu kolorowej szczoteczki – to stosunkowo niski koszt zmotywowania dziecka do dobrych nawyków higienicznych. Zwróć uwagę również na włosie. Dobrze, by było na tyle miękkie, by nie podrażniać dziąseł. Oznaczenie dopasowania do wieku dziecka znajdziesz zwykle na opakowaniu szczoteczki. 

Wybierz odpowiednią dla malucha pastę – smak pasty ma znaczenie!

Masz nawyk, by samemu myć zęby dziecku? Nie rób tego. Dzieci uwielbiają udawać małych dorosłych. Zdziwisz się ile może zdziałać oddanie dziecku pola. Nawet jeśli zrobi to niedokładnie, zbyt krótko czy wysmaruje sobie piżamę pastą, warto mu na to pozwolić. To dopiero początki, z czasem będzie tylko lepiej! Oczywiście dziecko może potrzebować Twojej pomocy, ale gdy wykazuje chęć samodzielnego mycia zębów, pochwal je i usuń się chwilowo w cień. Nie przesadź też ze wskazówkami jak prawidłowo umyć zęby, zwłaszcza na początku, taki szczegółowy instruktaż może skutecznie zniechęcić małego człowieka.

Szczotkuj zęby razem z dzieckiem – jak stworzyć rytuał rodzinny? 

Primo, zapewne sama myjesz zęby i kładziesz się spać długo po położeniu dziecka do łóżka. W jego odczuciu nie świecisz więc przykładem, bo zwyczajnie nie jest mu dane zobaczyć, że Ty to też robisz i że robisz to codziennie. Pamiętaj, że dzieci uczą się przez obserwację rodzica, chcąc go naśladować, a rodzic jest dla nich największym autorytetem. To dlatego dziecko maszeruje po domu w szpilkach mamy lub z udawanym laptopem w ręku. Secundo, nie doceniamy zwykle roli, jaką w rozwoju dziecka odgrywa wspólne wykonywanie różnych czynności, a dodatkowo robienie czegokolwiek razem z mamą czy tatą to dla dziecka przecież wielka frajda. Wystarczy czasem po prostu zmienić perspektywę, a rozwiązanie wielu podobnych problemów pójdzie Ci jak z płatka. Ważne, by szczotkowanie zębów kojarzyło się Twojemu maluchowi jako wspólna zabawa. Możesz np. podśpiewywać sobie w międzyczasie wraz z dzieckiem ulubioną piosenkę.

Nieoceniona siła pochwały

Twoje dziecko nie chce myć zębów? Może go za to nie chwalisz, sądząc, że ten obowiązek powinno od razu zaakceptować, wpoić sobie, a nawet polubić? To niestety tak nie działa. Wzmacnianie pozytywne za to zwykle świetnie sprawdza się w wielu przypadkach, nie tylko w odniesieniu do mycia zębów. Pamiętaj, że dla Ciebie to niewielki koszt i wysiłek, a dla Twojej pociechy to zawsze wielkie słowa. Następnym razem pochwal dziecko za dobrze wykonane zadanie i sprawdź jak na to zareaguje. 

Ustalony czas szczotkowania 

Stworzenie takiej rutyny czasowej w ciągu dnia pozwoli Twojemu dziecku łatwiej się z myciem zębów oswajać. Spraw, by stało się to regułą po śniadaniu i po kolacji. Po myciu zębów oczekiwaną nagrodą może być ulubiona bajka na dobranoc. 

Wypróbuj te sposoby na zachęcenie swojej pociechy do regularnego szczotkowania zębów, a unikniesz zbyt częstych wizyt u stomatologa!

Następny tekst z cyklu „Dentosept A mini” delikatnie radzi znajdziecie tu. Dużo zdrowia!

Czym wzmacniać odporność organizmu na zakażenia bakteryjne i wirusowe?

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj . Pozdrawiamy!

Gdyby tych porad było Wam wciąż mało możecie zajrzeć tutaj.