Dzieci często unikają mycia zębów – traktują tę czynność jak przykry obowiązek. Wielu rodziców szuka zatem metod, dzięki którym przekona swoją pociechę do systematycznego dbania o higienę jamy ustnej. Radzimy, jak zachęcić dziecko do mycia zębów. 

Eksperci apelują do dorosłych, aby nauczyli swoje pociechy regularnego szczotkowania zębów. Ważne, aby stało się to  nawykiem, ponieważ brak odpowiedniej higieny jamy ustnej sprawia, że namnażają się w niej bakterie. Prowadzą one m.in. do próchnicy zębów, która może mieć bardzo przykre skutki ogólnoustrojowe. O higienę jamy ustnej trzeba dbać już od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Na początku, gdy dziecko nie jest samodzielne, ten obowiązek należy do rodziców. Zęby dziecku trzeba myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem (po kolacji) delikatnie je szczotkując. Jeśli maluch ma podrażnioną błonę śluzową, afty, pleśniawki lub cierpi na przykre dolegliwości związane z ząbkowaniem, warto stosować preparat do pielęgnacji dziąseł i błony śluzowej dla dzieci, np. Dentosept A Mini. Kiedy pociecha osiągnie wiek, w którym może sama nauczyć się myć zęby (zwykle to ok. 6-7 r. życia), należy zachęcić ją do tego, aby szczotkowała je systematycznie. 

Kup dziecku odpowiednią szczoteczkę

Szczoteczka do mycia zębów powinna być dostosowana do wieku dziecka. Dla tych, które rozpoczynają swoją przygodę ze szczotkowaniem, odpowiednia będzie szczoteczka, która ma główkę o  małym rozmiarze i niezbyt twarde włosie. Mogłoby ono podrażnić dziąsła, a to z kolei – zrazić dziecko do dbania o higienę jamy ustnej. Możesz wybrać kolorową lub taką, która będzie ozdobiona elementami – dzięki temu mycie zębów będzie kojarzyło się dziecku z czymś przyjemnym. Dziecko lubi mieć wybór – warto zabrać dziecko na zakupy po to, aby samo zdecydowało, jaką szczoteczką (spośród odpowiednich do jego wieku), będzie myło zęby.

Zachęć dziecko do mycia zębów poprzez wspólną zabawę

Dziecko nie musi traktować mycia zębów jak nieprzyjemnego obowiązku. Pokaż mu książeczki i kolorowanki edukacyjne związane z przestrzeganiem higieny jamy ustnej. Zaprezentuj najlepsze techniki mycia zębów. 

Aby zachęcić dziecko do systematycznego dbania o higienę jamy ustnej, możesz zaproponować mu “zabawę w dentystę”. Najpierw dziecko może umyć zęby tobie, a później ty jemu, a przy okazji opowiadać, dlaczego tak ważne jest dbanie o zęby. Wspólnemu szczotkowaniu przed lustrem mogą towarzyszyć różne gry, np.  “kto zrobi najbardziej zabawną minę”. Jeśli dziecko lubi muzykę, warto nauczyć je piosenek o tym, dlaczego trzeba myć zęby. Możesz kupić akcesoria, dzięki którym dziecko polubi tę czynność, np. czasomierz czy klepsydra. Jeśli dziecku już na początku spodoba się szczotkowanie zębów, wyrobi w sobie nawyk dbania o higienę jamy ustnej, który pozostanie z nim na zawsze.  

Inne przemyślenia młodej matki znajdziesz tutaj.