Ząbkowanie u niemowląt zaczyna się zazwyczaj około piątego miesiąca życia. To szczególny czas zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. Jak się do niego przygotować, jak rozpoznać objawy ząbkowania i jak sobie z nimi poradzić? Oto krótki poradnik.

Dzieci ząbkują zazwyczaj między 4. a 24. miesiącem życia. Temu procesowi towarzyszy ból, opuchlizna dziąseł i drażliwość. Dziecko ma mniejszy apetyt, częściej płacze, mniej śpi. Zdarza się, że u maluchów występuje również łagodna wysypka wokół ust, spowodowana podrażnieniem skóry od nadmiernego ślinienia się.

Naturalne sposoby na ząbkowanie u dziecka

Twoje dziecko zaczęło ząbkować. Jest markotne i niespokojne, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc? Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych, skutecznych domowych sposobów i naturalnych środków na ząbkowanie.

Zimne ściereczki

Zwilż ściereczkę wodą, a następnie włóż ją na parę minut do lodówki. Po schłodzeniu pozwól dziecku przeżuć ją. Zimno zapewni ukojenie maluchowi. Zadbaj o to, aby ściereczka była wykonana z naturalnych włókien, takich jak bawełna organiczna czy len, które można prać i używać wielokrotnie. Pamiętaj tylko, że wszystko, co dajesz swojemu dziecku do żucia, nie może stanowić ryzyka zadławienia i najlepiej dać mu coś tylko wtedy, gdy będziesz obok.

Rumianek

Upewnij się, że herbata, którą podajesz, nie zawiera kofeiny. Daj swojemu dziecku kilka chłodnych łyków na łyżce lub pocieraj dziąsła palcem zamoczonym w rumianku. Rumianek łagodzi ból i drażliwość. To zioło stosowane od tysięcy lat w wielu kulturach jednak może powodować alergię. Nie stosuj go, jeśli twój malec ma skłonności do uczuleń. 

Jabłko lub marchewka

Jeśli nie chcesz kupować gryzaków do ząbkowania, zaoferuj dziecku twarde pokarmy do gryzienia. Możesz schłodzić w lodówce wiele różnych warzyw lub owoców tj. jabłko, lub marchewka i podać swojemu dziecku. Zimno złagodzi ból. Pamiętaj, aby uważnie obserwować malucha, aby się nie zadławił.

Syrop z dzikiej róży

Odmierz cztery szklanki wody, dodaj 1/4 szklanki suszonych owoców róży i gotuj na wolnym ogniu w garnku przez 30 minut. Następnie odcedź kwiaty z wody i wlej ją do słoika. Dodaj szklankę miodu i wymieszaj całość. Nakładaj od czterech do sześciu kropli na dziąsła co godzinę.

Naturalne spraye

Spraye przynoszą ulgę na bolesne ząbkowanie. Pamiętaj, aby dobierać przede wszystkim takie, które zawierają naturalne i bezpieczne składniki dla najmłodszych. Spray Dentosept A MINI jest dobrym sposobem na czas ząbkowania. Wyposażony jest w łatwy w użyciu aplikator, który pozwala na szybkie i celne dotarcie do podrażnionego miejsca oraz zawiera odpowiedni skład dla maluchów. W wygodny sposób zapewnia właściwą pielęgnację i łagodzi bolesne ząbkowanie.Po pojawieniu się pierwszego ząbka u malucha, pamiętaj, aby wybrać się jak najszybciej do stomatologa. Dzięki temu oswoisz dziecko z dentystą.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów dowiesz się tutaj . Pozdrawiamy!