Załamujesz ręce nad krzywym uzębieniem swojego dziecka? A może wada zgryzu uniemożliwia mu codzienne funkcjonowanie? To nic strasznego, nie ma takiej wady, z którą nie poradzi sobie dobry ortodonta. Wizyty u specjalistów i same aparaty na zęby nie są już takie bolesne, jak kiedyś. Jeśli Twój maluch musi nosić aparat ortodontyczny, nie pozostaje Ci nic innego, jak przekonać go, że to nie koniec świata. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak przekonać dziecko do noszenia aparatu!      

Jakie korzyści płyną z noszenia aparatu na zęby?

Najbardziej powszechna zaleta to równe uzębienie, tym samym ładny uśmiech, co brzmi trywialnie, ale może mieć wpływ na rozwój pewności siebie u Twojej pociechy, a to już o wiele grubsza sprawa. Poza tym aparat może pomóc zredukować wady wymowy. Warto wiedzieć, że w wieku wzrostowym aparat działa skuteczniej tzn. nosi się krócej, niż w wieku dorosłym. Leczenie we wczesnym etapie życia może też zmniejszyć ryzyko usuwania stałych zębów w odległej przyszłości czy poprawić szkodliwe nawyki np. wypychanie zębów przy pomocy języka.   

W jakim wieku najlepiej założyć dziecku aparat ortodontyczny?

Aparaty ruchome mogą zacząć nosić 5-latki, natomiast stały aparat – 7-9-latki, co jest zależne od tego, jak bardzo zaawansowana jest wada zgryzu.

Czy wiesz, że w ramach bezpłatnej opieki medycznej, dzieciom do  12. roku życia przysługuje m.in. leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego? Za ruchomy aparat ortodontyczny żadna placówka nie może pobierać opłat, natomiast NFZ nie refunduje stałych aparatów. 

Aparat już nie taki straszny, jak kiedyś

Każdy rodzic, który miał ten problem w dzieciństwie, z pewnością krzywi się na samo wspomnienie. Ale dzisiaj nie taki diabeł straszny… Czasy się zmieniły i aparaty nie są tak bolesne, jak w czasach Twojego dzieciństwa. Działają też skuteczniej tzn. szybciej prostują zęby, a przede wszystkim – co może być zaletą, ale i wadą – są mniej widoczne. 

Co robić, gdy dziecko nie chce nosić aparatu? Jak zachęcić dziecko do noszenia aparatu ortodontycznego?

Po pierwsze, warto przedstawić dziecku zalety i korzyści noszenia aparatu, pokazać mu jak za kilkanaście miesięcy będą wyglądać jego zęby i uśmiech, opowiedzieć w jaki sposób wpłynie to na jego wadę wymowy. Czasem wystarczy rozwiać obawy dziecka dotyczące ewentualnych trudności z jedzeniem czy strach przed bólem podczas wizyt u ortodonty lub w trakcie noszenia aparatu. Warto wyjaśnić dziecku, że każdy aparat jest wykonywany indywidualnie i dopasowany do pacjenta tak, by sprawiał jak najmniej kłopotów. Często zwłaszcza starsze dzieci obawiają się też reakcji rówieśników. W tym przypadku, poza zdrowiem, argument o pięknym, szerokim uśmiechu i płynącej z niego pewności siebie powinien poskutkować.  

Po drugie, wybierz takiego specjalistę, który cieszy się dobrą opinią wśród rodziców, ma doświadczenie w pracy z najmłodszymi, dobry kontakt z dziećmi i potrafi zdobyć ich zaufanie. To na pewno złagodzi dyskomfort Twojej pociechy. Pierwsza wizyta w gabinecie jest szczególnie ważna, a dobry ortodonta z pewnością łatwiej przekona Twoje dziecko do zalet posiadania aparatu.

Po trzecie, nie zapominaj, że każde dziecko lubi fajne gadżety, może dodatkową motywacją będzie etui do aparatu w jego ulubionych kolorach i wzorach? Dla najmłodszych dzieci, to może być wręcz najskuteczniejsza motywacja. Może również podziałać w tym przypadku przykład jakiejś postaci z bajki, która również nosi aparat na zęby. Z kolei, na starsze dzieci zadziała przykład z ulubionym idolem w jego czasach szkolnych. Do aparatu Twoje dziecko może też wybrać sobie gumki w ulubionym kolorze. Zdarza się tak, że trzeba je wymieniać, co stwarza dodatkowe możliwości zabawy z kolorami.

Pamiętaj, że podczas noszenia aparatu, trzeba przykładać szczególną wagę do higieny jamy ustnej. Zwróć na to uwagę swojemu dziecku, by mogło się cieszyć pięknym uśmiechem jak najdłużej!

Szukasz sposobu na wzmocnienie odporności? Sprawdź!

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój Twojego malucha ma wspólne czytanie. Przeczytaj artykuł.

Więcej porad jak dbać o zdrowie Twoje i Twojego dziecka znajdziesz tutaj