Afty to często występująca dolegliwość nie tylko u dorosłych, lecz także u dzieci. Pojawiają się z wielu przyczyn. Mogą być one dla maluchów bolesne i utrudniać im jedzenie. Jak się ich pozbyć?
Afty to niewielkie nadżerki lub owrzodzenia (ubytki błony śluzowej), które pojawiają się w jamie ustnej. Są pokryte białym nalotem, a dookoła mają rumieniowate obrzeże. Zwykle można zauważyć je na wewnętrznej stronie policzka. Rzadziej pojawiają się na dziąśle, na języku czy na tylnej stronie gardła.
Najczęściej pojawiają się one u dzieci, których układ immunologiczny jest osłabiony (w trakcie infekcji lub zaraz po niej). Do powstawania aft u małych dzieci może przyczynić się także zbyt mocne szczotkowanie zębów, przygryzienie dziąsła, źle dobrana pasta do zębów czy płyn do płukania ust (skład niektórych środków chemicznych może podrażniać śluzówkę).
Skuteczne sposoby na afty u dziecka
Afty powinny zniknąć same najpóźniej po kilkunastu dniach. Aby w tym okresie zmniejszyć ból u dziecka, można zastosować domowe sposoby. Płukanie buzi ciepłą wodą z solą powinno przynieść dziecku ulgę. Łagodząco na podrażnioną śluzówkę działa również ostudzony napar z szałwii lub rumianku. Warto także kupić w aptece preparat do pielęgnacji jamy ustnej przeznaczony dla dzieci, np. Dentosept A Mini. Taki środek złagodzi podrażnienia spowodowane przez afty i pozwoli utrzymać błonę śluzową dziecka w odpowiedniej kondycji.
Zwróć uwagę na dietę
Nieodpowiednia dieta może pogłębiać ból, spowodowany przez afty. Dopóki one nie znikną, nie należy podawać dziecku kwaśnych posiłków czy soków cytrusowych (ananasowych, pomarańczowych, cytrynowych, grejpfrutowych oraz limonkowych). Dyskomfort u dziecka może także zwiększać jedzenie słodkich i słonych przekąsek – ich również należy unikać. Gdy dziecko ma afty, powinno dużo pić a posiłki jeść ciepłe o gładkiej konsystencji.
Afty u małych dzieci – kiedy do lekarza?
Jeśli owrzodzenia u dziecka są rozległe i utrudniają jedzenie (a przez to dziecko traci apetyt) lub samodzielne leczenie nie przynosi rezultatów, warto wybrać się do lekarza. Warto wiedzieć, że towarzyszą często alergiom, celiakii, zaburzeniom autoimmunologicznym i hormonalnym oraz chorobom jelit. Pediatra powinien ocenić stan zdrowia dziecka, wykluczyć choroby, które przyczyniają się do powstawania aft, zlecić odpowiednie badania oraz leczenie.
Więcej informacji i porad na temat jak dbać o higienę jamy ustnej znajdziesz tu. Pozdrawiamy!
Czym wzmacniać odporność organizmu na zakażenia bakteryjne i wirusowe?
Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj . Pozdrawiamy!