Nie ma złych emocji. Każda emocja Twojego dziecka jest ważna i potrzebna, nawet taka, która może być dla Ciebie niewygodna. Emocje informują o potrzebach, ale pomagają również przewidywać ludzkie zachowania. Trudne emocje dziecka są wyzwaniem każdego rodzica. Świadome rodzicielstwo właśnie polega m.in. na tym, by zauważać i akceptować, a także nauczyć dziecko je rozpoznawać, odkrywać, z czego one wynikają i umieć je regulować. Podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach i jak opanować trudne emocje u dzieci.

Jak opanować trudne emocje u dzieci?

Niezdrowo jest tłumić w sobie emocje. To dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każda emocja jest ważna i mówi o czymś. Dziecko ma prawo się smucić, być sfrustrowane, złe, a nawet odczuwać gniew. To zupełnie normalne, ludzkie. Odczuwając trudne dla niego emocje, może jednak różnie na nie reagować. Jeśli ta reakcja jest dla rodzica wyzwaniem np. gdy dziecko dostaje ataku histerii, oznacza to tylko tyle, że dziecko nie zna innego sposobu, by dać upust swoim emocjom. Próbuje więc w ten sposób je rozładować. Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie rodziców, którzy od wczesnych lat są ich największymi autorytetami w każdej dziedzinie. Odpowiedzialne są za to tzw. neurony lustrzane, znajdujące się w korze mózgowej. Zatem jeśli rodzic wyładowuje własne emocje na dziecku, będzie ono reagowało tak samo w sytuacjach, w których doświadcza złości, gniewu czy frustracji.

Panujmy nad swoimi emocjami kiedy mamy kontakt z dzieckiem

Dlatego tak duże znaczenie ma zachowanie rodzica, opanowanie własnych emocji, które wpływają fatalnie na psychikę dziecka. Staraj się nie przytłaczać dziecka swoimi emocjami. Idealna sytuacja to taka, w której rodzic stara się zrozumieć dziecko i wspiera je w przeżywanych w danym momencie emocjach. Okazuje empatię. Dobrze jest pomóc dziecku nazwać te emocje i zastanowić się wspólnie, jakie potrzeby się za nimi kryją. Co doprowadza dziecko np. do napadów złości czy płaczu, czego najbardziej mu brakuje. Bo potrzeba to właśnie odczuwanie jakiegoś braku, a reakcją na niezaspokojoną potrzebę może być wyrażanie emocji. W takich sytuacjach dzieci potrzebują wsparcia rodzica, ponieważ nie mają umiejętności samoregulacji, radzenia sobie z emocjami w trudnych sytuacjach. Dzieci muszą się tego dopiero nauczyć. Gdy dziecko wybucha płaczem, na pewno nie zawadzi przytulenie czy pogłaskanie po plecach. 

Jak rozmawiać z dziećmi o emocjach?

Przede wszystkim nawet najbardziej oczytane dziecko nie zna tyle słów, by wyrazić to, co czuje w danym momencie. Warto nauczyć je, jak nazywać określone uczucia, np. poprzez zabawę w udawanie (mimiką, zachowaniem, dźwiękami, postawą) i zgadywanie. Gdy widzisz, że Twoje dziecko coś przeżywa, możesz zadawać mu pytania pomocnicze. Podsuwaj różne uczucia np. czy to, co czuje teraz, to złość etc. Bądź przy tym cierpliwa i wytrwała. Dzięki temu dziecko zamiast swoim zachowaniem (krzykiem, płaczem etc), będzie umiało wyrazić emocje słowami. Warto tłumaczyć dziecku znaczenie słów, które określają dane emocje. Warto także chwalić je za wyrażenie jego uczuć słowami. To sprawi, że będzie chętniej mówiło o tym, co czuje, a nazwanie emocji ułatwi mu ich opanowanie. Zwracaj uwagę na to, jak wyrażasz własne emocje. Poprzez obserwację Ciebie i wyrażania przez Ciebie uczuć w sposób społecznie akceptowalny, Twoje dziecko przyswoi sobie najwięcej wiedzy o emocjach i wyrażaniu ich. 

Rozmowy o emocjach są ważne. Warto uczyć dziecko konstruktywnego kierowania nimi. Dzięki temu nie tylko będzie umiało poradzić sobie w trudnych sytuacjach, ale także będzie nawiązywać lepsze relacje z innymi. 

Czujesz się zestresowana i masz trudności z zasypianiem? Sprawdź jak możesz sobie pomóc.

Poznaj sposoby na rozwój kreatywności Twojego malucha! Przeczytaj artykuł.

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj !  

Więcej ziołowych porad zdrowotnych znajdziesz tutaj

Odporność z natury? Naturalnie! Odpowiedź  tutaj