Codzienny kołowrotek powoduje, że pędzimy coraz szybciej i szybciej. Usiłujemy zdążyć ze wszystkim, a przy tym wszystkie zadania wykonywać perfekcyjnie, według własnych często wyśrubowanych standardów. Na pewno niejednokrotnie zastanawiasz się czy to naprawdę ma sens i jak w tym wszystkim nie zwariować. Mindfulness czyli świadome przeżywanie chwil, napawanie się nimi brzmi jak utopia, ale o ile nie rzucisz wszystkiego, by wyjechać w przysłowiowe Bieszczady, to przy obecnym tempie życia może być paradoksalnie jedynym remedium na stres, nieudane relacje czy słabą komunikację z innymi. Warto się tego uczyć, nie tylko dla siebie. Uważny dorosły wychowuje uważne dziecko, z kolei uważne dziecko ma w życiu łatwiej – lepiej radzi sobie w trudnych sytuacjach i podejmuje świadome decyzje. Co to właściwie jest uważność, trening uważności i jak jej nauczyć siebie i dziecko? Przeczytaj.  

Co to jest uważność, czy musimy i dlaczego warto się jej uczyć? 

Mindfulness czy też inaczej uważność można różnie tłumaczyć. Zasadniczo chodzi o bycie tu i teraz, świadome przeżywanie chwil. Jest to również określenie na ćwiczenie umysłu zarówno dorosłych, jak i dzieci, pewien psychologiczny proces, który wpływa pozytywnie na nasz oddech, emocje i mózg. Jest to również obserwowanie sygnałów płynących z ciała np. bicia serca. Praktyka uważności owocuje licznymi korzyściami m.in. łatwiejszym rozwiązywaniem napięć, lepszym skupieniem uwagi, umiejętnością radzenia sobie ze stresem, z trudnymi emocjami np. złością, większą empatią, a także pozwala znaleźć równowagę. Pamiętaj, uważny rodzic to uważne dziecko. Warto więc uczyć dziecko jak doświadczać wszystkimi zmysłami danej chwili, zauważać otoczenie, ale też wsłuchiwać się w siebie. Skupiając się już na korzyściach, jakie wynoszą z niej dzieci, trzeba wspomnieć o nauce samoświadomości ciała, zaangażowania w dane zadanie, podejmowania decyzji, poprawie procesów poznawczych np. pamięci oraz przetwarzania informacji.   

Trening uważności – na czym polega?

Uważność możesz ćwiczyć np. poprzez medytację. Medytować, z kolei, możesz uczyć się wspólnie ze swoją latoroślą. Zacznijcie od świadomego oddychania. Możecie do tego wykorzystać lekcje dostępne powszechnie w serwisach streamingowych. Istnieje cała masa podcastów, które uczą rozluźnienia ciała oraz obserwacji i koncentracji na przepływie przez nie powietrza. To niezwykle wyciszające doświadczenie. 

Kolejna rzecz to nauka praktykowania ciszy. Możesz wprowadzić ją w formie zabawy tzn. ustalcie, że każdego dnia przeznaczycie jakiś czas na pobycie w ciszy, rywalizując komu uda się dłużej wytrzymać. Taka forma powinna spodobać się Twojemu dziecku. To również świetna nauka cierpliwości, która jest kolejnym elementem ważnym w tym procesie. 

Warto też nauczyć dziecko zatrzymania się na chwilę, rozejrzenia dookoła, dostrzeżenia szczegółów, które są w naszym otoczeniu – dźwięków, zapachów, zjawisk pogodowych, ruchu czy światła. Taka praktyka bardzo pomaga, gdy musimy podjąć jakąś decyzję. Dzięki niej zyskujemy większą świadomośćdokonywanych przez nas wyborów. 

Trening uważności dla dzieci i dorosłych to także stopniowe, systematyczne, lepsze poznawanie siebie, swoich potrzeb i emocji. Rozmawiaj jak najczęściej ze swoim dzieckiem, co czuje w danej chwili, jak zachowuje się jego ciało, gdy o czymś mówi, jakie emocje towarzyszą mu na co dzień. 

Mindfulness naprawdę działa. Spróbujcie uważnego życia!

Zastanawiasz się kiedy wprowadzić w domu kieszonkowe? Przeczytasz o tym tutaj.

Cierpisz na łagodne zapalenie dróg moczowych? Dowiedz się co może Ci w tym pomóc.

Czujesz się zestresowana i masz trudności z zasypianiem? Sprawdź jak sobie z tym radzić.

Więcej porad jak dbać o Twoją odporność znajdziesz tutaj