To logiczne, że zaraz po porodzie chcesz się cieszyć niemowlęciem, poznawać je, spędzać jak najwięcej czasu ze swoim dzieckiem. Mają na to wpływ m.in. hormony. Wiadomo również, że okres karmienia piersią wymaga bycia w pobliżu maleństwa przez większość czasu. Ale by czuć się spełnioną w życiu, czasem rola mamy, nawet najlepszej na świecie, może nie wystarczyć. Do poczucia szczęścia w życiu kobiety często też potrzebne są inne role. Każda z nas potrzebuje przestrzeni i czasu dla siebie. I to jest absolutnie normalna potrzeba, która nie powinna powodować u Ciebie poczucia winy. Zacznij od akceptacji siebie i postaw na rodzicielstwo bez wyrzutów sumienia.

Spełniona kobieta to szczęśliwa mama

Istnieją naukowe dowody na to, że radosne, doświadczający pozytywnych emocji mamy o wiele łatwiej nawiązują z dzieckiem głęboki kontakt i są w stanie łatwiej odgadnąć jego potrzeby. Dzięki naukowcom z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Cambridge znamy pojęcie określające wyjątkową synchronizację matki i dziecka. Efekt, który odkryli, jest znany jako interpersonalna łączność neuronalna. Połączenie neuronowe między matkami a dziećmi jest silne. To ujednolicenie fal mózgowych, które wytwarzają matki i ich dzieci. Fale mózgowe matki i dziecka synchronizują się. W ten sposób, dzięki łączności neuronowej, powstaje sieć porozumienia. Zobacz, jak wiele zależy od stanu emocjonalnego mamy. Pomyśl o tym, gdy kolejnym razem znajdziesz wymówkę, by odmówić sobie drzemki, wyjścia z koleżankami czy po prostu dobra obcowania z naturą. Twórczy czas, czas, gdy jesteś szczęśliwa, czas poświęcony tylko sobie to również ważny element Twojego życia, który pośrednio wspiera rozwój dziecka. Czyż to nie jest wspaniała perspektywa? 

Jak zacząć wygospodarowywać czas dla siebie? Macierzyństwo bez wyrzutów sumienia

Wiadomo, że każda mama kocha swoje dziecko i chce być dla niego dobrą mamą. Powszechne przy opiece nad dzieckiem jest jednak zmęczenie, a często nawet depresja. Każdy człowiek potrzebuje wytchnienia, czasu i przestrzeni dla siebie. W pewnym momencie warto zatem zaakceptować fakt, że nie wszystko musi być idealnie zrobione, że może warto przestać ciągle gonić, że jesteś wystarczająco dobra. We wszystkim. Pomimo odczuwanego lęku, warto zacząć dzielić opiekę nad maluchem dla własnego zdrowia psychicznego. Może babcia czy dziadek, a nawet sąsiadka chętnie spędzą czas z dzieckiem, by Cię wspomóc lub z po prostu z własnej potrzeby. Warto szukać pomocy i nie rezygnować z siebie. Pomyśl o tym, by w odpowiednim wieku zapisać dziecko do żłobka, a potem przedszkola. Twoje dziecko na tym nie straci. Obecność rówieśników będzie stymulować jego harmonijny rozwój i zdolności umysłowe na innych polach. Ty zaś będziesz mogła w tym czasie np. podjąć wymarzoną pracę czy wrócić do swojego etatu. Szczęśliwe dziecko, to takie, które ma szczęśliwą mamę.

Czujesz się zestresowana i masz trudności z zasypianiem? Sprawdź jak sobie z tym radzić.

Sprawdź jakie zioła pomogą Ci osiągnąć zdrowy i spokojny sen. Więcej porad jak dbać o zdrowie Twoje i Twojego dziecka znajdziesz tutaj.

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj 

Dziecko w lesie? To zawsze dobry pomysł! Sprawdź tutaj, jakie zalety się z tym wiążą!

Twój maluch unika mycia zębów? Dowiedz się, jak temu zaradzić! Wskazówki znajdziesz tutaj.

Więcej porad zdrowotnych znajdziesz tutaj.