Znasz pojęcie „helikopterowi rodzice” lub „curlingowi rodzice” (z ang. curling parents)?

To typ rodzica, który w dobrej wierze swoim działaniem paradoksalnie wyrządza dziecku wielką krzywdę, a ta będzie rzutować na całe jego dorosłe życie. Rodzic-helikopter tak mocno wpływa na życie swojego potomka, że ten zamiast zgodnie z planem (rodzica, rzecz jasna) osiągać sukcesy ergo być szczęśliwym, popada w zagubienie i nie umie radzić sobie w życiu. Dowiedz się, jak taki model wychowania wpływa na życie i rozwój dziecka. Sprawdź, czy ten kierunek jest Ci bliski i jak możesz zmodyfikować swoje działania, by Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo i wyrosło na pewnego własnej wartości, szczęśliwego dorosłego. 

Rodzic-helikopter – co to znaczy?

Wybierasz dziecku przedszkole, szkołę, studia, uczelnię? Stale organizujesz mu czas w postaci zajęć pozalekcyjnych? Narzucasz mu hobby? Odrabiasz za nie lekcje? Generujesz presję, by osiągało jak najlepsze wyniki w nauce? Planujesz, jaki zawód będzie wykonywać w przyszłości? Decydujesz o jego relacjach lub związkach? Jesteś na każde zawołanie, a wręcz je uprzedzasz, wyręczając dziecko we wszystkim, w tym – w myśleniu? To znak, że jesteś rodzicem-helikopterem. Oczywiście to wybór przedszkola czy szkoły lub sporadyczne wsparcie w pracach domowych nie oznacza, że robisz dziecku krzywdę. Jeśli natomiast na wszystkie lub większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, warto zastanowić się nad trwałymi konsekwencjami takiego działania. Rodzic-helikopter, będący stale w pogotowiu, stawia sobie za cel wychowanie dziecka idealnego. Dziecko – centrum świata – jest projektem jego życia. Ta, wynikająca z potrzeby kontroli, nadgorliwość może mieć fatalne konsekwencje.  

Jaki wpływ ma rodzic-helikopter na rozwój dziecka? 

Dobre intencje nie zawsze idą w parze z pozytywnymi skutkami. Rzadko kiedy rodzic umyślnie działa na szkodę swojego dziecka, ale nieświadomość nie zwalnia z odpowiedzialności. A skutki takiego wychowania mogą być opłakane. Kontrolując dziecko na każdym kroku, nie dając mu przestrzeni, prawa do popełniania błędów i uczenia się na nich, nawet przy dobrych zamiarach, rodzic utrudnia w ten sposób rozwój samodzielności swojego dziecka. W przyszłości będzie miało problem z inicjowaniem działań, wyznaczaniem sobie celów i podejmowaniem decyzji. Dorosłe dziecko rodzica-helikoptera, przekonane o własnej wyjątkowości, będzie oczekiwać bezproblemowego życia – fajnej i dobrze opłacanej pracy, braku konfliktów i stresów, generalnie samych przyjemności. A nieporadność życiowa to nie wszystko. Ciężko będzie mu odnaleźć się w prawdziwej rzeczywistości. I tutaj pojawia się większe zagrożenie – trudność w radzeniu sobie z kłopotami i porażkami, a to zagubienie prowadzi z kolei do frustracji, obniżenia samooceny i przygnębienia.   

Jak nie być rodzicem-helikopterem i właściwie wspierać rozwój dziecka?

Dziecko powinno mieć własną przestrzeń i nie chodzi tu o przestrzeń fizyczną. Powinno samo decydować o swoich zainteresowaniach, co nie oznacza, że nie można mu podsuwać ciekawych aktywności do spróbowania. Warto zachęcać, nie zmuszać. Dziecku potrzebne są wolne popołudnia, nuda, swobodna zabawa z kolegami. Wskazana jest pomoc w odrabianiu lekcji, nie wyręczanie w imię konieczności zdobycia tytułu „ucznia roku”. To samo dotyczy obowiązków domowych. W ten sposób dziecko uczy się samodzielności i trzeba pamiętać, że czasem zrobi coś źle, nieidealnie, po swojemu, ale dla prawidłowego rozwoju potrzebuje również prawa do popełniania błędów i podejmowania własnych „małych” decyzji. Dzięki temu uczy się także kreatywności. Momentem, w którym dziecko powinno mieć więcej przestrzeni i samodzielności jest rozpoczęcie nauki w szkole. Tutaj akcent przesuwa się z rodzica na nauczyciela, oczywiście nie całkowicie, natomiast ingerowanie ze strony rodzica nie powinno mieć miejsca, raczej zdrowe zainteresowanie i współpraca.     

Czujesz się zestresowana i masz trudności z zasypianiem? Sprawdź jak możesz sobie pomóc.

Poznaj sposoby na rozwój kreatywności Twojego malucha! Przeczytaj artykuł.

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj !  

Więcej ziołowych porad zdrowotnych znajdziesz tutaj

Odporność z natury? Naturalnie! Odpowiedź tutaj