Coraz więcej pracodawców wprowadza tryb pracy hybrydowej lub pracy zdalnej. Praca w domu to m.in. większy spokój, możliwość lepszej koncentracji, oszczędność czasu, zatem więcej czasu dla rodziny czy na własne zainteresowania. W teorii same plusy, ale praca w domu z dzieckiem przy boku może być sporym wyzwaniem. Czy da się pracować z maluchem w domu? Jak pogodzić c Podpowiadamy, sprawdź!

Jak zadbać o to, by praca zdalna nie kolidowała z opieką nad Twoim maluchem – korzystaj z naszych podpowiedzi!

  • Na początek wygospodaruj sobie niewielką przestrzeń na domowe biuro. W małych mieszkaniach to chyba najtrudniejszy element całej układanki, ale nie musi to być osobny gabinet, wystarczy  przepierzenie w postaci parawanu, żaluzji lub przestawionego regału czy dużego kwietnika. Ważne, żeby dziecko zrozumiało, że to Twoje domowe biuro, miejsce, gdzie możesz spokojnie popracować.     
  • Stwórz harmonogram dnia. Każdy z domowników musi zrozumieć, że to, że jesteś w domu, nie oznacza Twojej dostępności dla nich. Jest czas na pracę i czas dla rodziny / na zabawę. Po pierwsze musisz jasno ustalić i zakomunikować godziny pracy np. od 9.00 do 17.00. Siadam do pracy, zajmuję się czymś innym, ale co godzinę mogę zrobić sobie krótką przerwę i wtedy, jeśli potrzebujecie, możecie mnie złapać. Te przerwy lepiej wykorzystać na krótką zabawę lub rozmowę z dzieckiem zamiast wykonywania obowiązków domowych – te mogą poczekać na czas po pracy. Z kolei, o 13.00 mam przerwę na wspólny obiad. Do tego czasu maluch powinien znaleźć sobie swoje zajęcia, do których oczywiście możesz go zainspirować, a wręcz warto, byście zawczasu razem przygotowali taką listę potencjalnych rozrywek. Dzięki jasno sformułowanym i zakomunikowanym zasadom uda się nauczyć maluszka samodzielnej zabawy, a zdobywane w ten sposób doświadczenia są niezwykle ważne dla jego rozwoju. Taki plan dnia uporządkuje i ułatwi również Twojemu dziecku zrozumienie i odnalezienie się w nowej sytuacji.

  Sittervising – sprawdź na czym polega i co możesz na tym zyskać Ty, a co Twoja pociecha?

  • Ustalcie kolektywnie podział zadań i prac domowych. Nie wszystko musi być na Twojej głowie, a nauka obowiązków to dobra lekcja życia dla Twojej pociechy. Ważne, by każde z Was wiedziało za co jest odpowiedzialne. Ważna rada dla „Zoś-Samoś” – musisz przymknąć oko na jakość wykonania zadań przez Twojego malucha. Z czasem będzie tylko lepiej, a póki co, ważne, że układ funkcjonuje zgodnie z umową. Takie są uroki pracy zdalnej.

Sprawdź też w jaki sposób nauczysz dziecko wykonywania domowych obowiązków!

  • Porozmawiaj z drugim rodzicem / partnerem. Może mógłby przejąć od Ciebie część obowiązków związanych z opieką? Jeśli również pracuje z domu, możecie ustalić podział zadań np. gdy musisz popracować, druga osoba przygotowuje śniadanie bądź obiad dla wszystkich i odwrotnie. Najważniejsze, by umieć się komunikować, wtedy współpraca pójdzie jak z płatka.
  • Przygotuj się też na nieprzewidziane sytuacje takie jak gorszy nastrój Twojego malucha. Dobrym sposobem będzie ukrycie przed nim nowej książki, zabawki, gry czy bajki. Ten as w rękawie w kryzysowej sytuacji w pracy np. przed ważną video-konferencją albo gdy masz nawał obowiązków, może być na wagę złota!

Wielu z nas udaje się pogodzić pracę zdalną w domu z wychowaniem dziecka. Ty na pewno też dasz radę! Trzymamy kciuki!

Irytujące sytuacje w macierzyństwie? Nie jesteś sama. Przeczytaj artykuł

Więcej porad jak dbać o zdrowie Twoje i Twojego dziecka znajdziesz tutaj