„Mamo, nuuuudzę się…” – który rodzic nie słyszał tego typu zdania z ust swojego dziecka… „Masz tyle zabawek” – który rodzic choć przez chwilę tak nie pomyślał w odpowiedzi… Zazwyczaj, gdy dziecko się nudzi, rodzic od razu stara się coś wymyślić, żeby temu zaradzić. To błąd. Bowiem nuda uczy. Dziecko jest w stanie samo wymyślić sobie zajęcie, jeśli tylko nie będziesz natychmiast reagować, dając mu na to przestrzeń. Dzieci zwykle nie potrzebują kolejnego bodźca. Złą sytuacją jest również takie rozplanowanie zajęć dziecka, że nie ma ono czasu na nudę. Unikaj nadmiaru zajęć dodatkowych. Daj się maluchowi ponudzić i sprawdź, jak korzystnie wpływa ten stan na rozwój dziecka!

Pozwól dziecku się ponudzić – dlaczego nuda jest potrzebna? Jak rodzi się kreatywność i pomysłowość?

Jesper Juul, uznany duński pedagog mówi w swoich publikacjach o tym, że za dużo mamy dziś rodziców-helikopterów, którzy serwują wszystko dziecku na tacy. Tymczasem dziecięca nuda wcale nie jest czymś złym. Nie wymaga również od rodzica, by natychmiast wymyślał atrakcyjne rozrywki. Warto pozwolić dziecku na nudę, ponieważ jest bardzo istotna w procesie rozwoju życia naszych dzieci. Pozwala na złapanie oddechu, który w dzisiejszym świecie, gdzie nietrudno o stan przestymulowania, jest niezwykle potrzebny, również Twojemu maluchowi. Pobudza pomysłowość i kreatywność. Z kolei kreatywne myślenie prowadzi do poszukiwania twórczych rozwiązań. To właśnie nuda jest stanem, w którym rodzą się nowe pomysły. Brak aktywności prowadzi do kształtowania własnych zainteresowań. Daje dziecku możliwość zastanowienia się, co naprawdę lubi robić. Przy ciągłej stymulacji dziecko nie będzie potrafiło samodzielnie zaplanować sobie zajęcia, czego skutki odczuje również w dorosłym życiu. Czasem dzieci potrzebują się znudzić. Dzięki nudzie można porządkować myśli, trenować uważność, dowiedzieć się czegoś ciekawego o sobie i najbliższym otoczeniu. Skupić się na dźwiękach i zapachach. Nuda to czas bardzo owocny wbrew pozorom.

Jakie mogą być przyczyny nudy? Czasami dziecko wystarczy po prostu przytulić i porozmawiać z nim

Gdy dziecko mówi, że zaczyna się nudzić, warto dowiedzieć się, czego rzeczywiście doświadcza w dany momencie. Często po prostu domaga się Twojego zainteresowania. Czasem gdy usłyszysz od dziecka, że się nudzi, chce jedynie poprosić, o to, by je przytulić czy z nim porozmawiać. Potrzeba bliskości bardzo często przejawia się właśnie w ten sposób.

Jak radzić sobie z chroniczną nudą? Wymyślcie wspólnie sposoby radzenia sobie z nudą!

Możesz pomóc dziecku w wymyślaniu sposobów na nudę i spędzanie czasu. By wypełnić dziecku czas, warto zawczasu przygotować listę atrakcyjnych zajęć, które lubi, by zapewnić mu wybór, gdy nuda znowu zapuka do drzwi. Może będą to dodatkowe zajęcia teatralne lub karate. Nieważne. Ważne, byś razem z dzieckiem wymyślił/a sposoby radzenia sobie z nudą. Tobie pozwoli to lepiej poznać swoje dziecko, a jemu – swoje zainteresowania. 

Sprawdź jakie zioła pomogą Ci osiągnąć zdrowy i spokojny sen. 

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj 

Dziecko w lesie? To zawsze dobry pomysł! Sprawdź tutaj, jakie zalety się z tym wiążą!

Twój maluch unika mycia zębów? Dowiedz się, jak temu zaradzić! Wskazówki znajdziesz tutaj.

Więcej porad zdrowotnych znajdziesz tutaj.