Jak poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju? Co robić, gdy życie płata nam figle i czujemy wzmożone napięcie? Jakie czynności wykonywane wraz z dzieckiem pozwolą nam się zrelaksować i odstresować? Poza spacerami, które warto praktykować bez względu na pogodę i porę roku, śmiało możemy sięgnąć po kredki. Te nie tylko rozwijają małą motorykę, koordynację ręka-oko i są doskonałą bazą do nauki pisania, ale szybko wprowadzą nas w stan odprężenia. Kredki bawią nas od pokoleń, a ich wybór na obecnym rynku sprawia, że z pewnością wybierzecie takie, z którymi kolorowanie okaże się niezwykłą przyjemnością. po co to robić i jakie wzory do kolorowania wybierać, aby przywrócić wewnętrzny spokój? Już podpowiadam.

Artterapia, czyli leczenie przez sztukę

Techniki plastyczne, muzyczne i literackie jako dorośli ludzie możemy śmiało wprowadzić w życie do celów rozwojowych. Mówiąc prościej, takie zajęcia jak malowanie, śpiewanie, czy granie mogą pomóc nam w lepszym poznaniu siebie i uwolnieniu energii twórczej. To z kolei korzystanie wpływa na naszą kreatywność i pomaga w przepracowywaniu emocji.

Popularność kolorowanek dla dorosłych

Z ciekawostek ze świata zdradzę Wam, że największą furorę, kolorowanki dla dorosłych, zrobiły we Francji. Był moment, że sprzedawały się tam lepiej niż książki kulinarne. Francuzi są społeczeństwem ochoczo korzystającym z różnych form antydepresantów. Być może stąd tak  żywo zareagowali na ten trend. Francuzi nie są jednak jedynym narodem lubiącym kolorować. Popularność kolorowanek antydepresyjnych odnotowano również w Niemczech, Hiszpanii i Anglii. Moda na kolorowanie dotarła również do nas, do Polski.

Kolorowanie jako terapia

Kolorowanie jest na tyle bezpieczną formą terapii, że każdy z nas bez obaw może samodzielnie wprowadzić ją w życie. Nawet, jeśli beztroskie czasy dzieciństwa są dawno za nami, jako osoby dorosłe, możemy sięgać po kolorowankę i kredki, aby wyciszyć się, czy przegonić złe myśli. Aktualnie w księgarniach i sklepach papierniczych, znajdziemy mnóstwo wzorów kolorowanek dla dorosłych. Pojedyncze wzory możemy również zupełnie legalnie pobrać i wydrukować z Internetu. Jeśli poniesie nas fantazja, sami możemy również stać się twórcami i przygotować własne wzory do kolorowania.

Od czego rozpocząć kolorowanie?

Słusznie się domyślacie, że wystarczą chęci, odrobina czasu, kolorowanka i kredki. Każde, absolutnie każde kredki będą idealne do rozpoczęcia przygody z kolorowaniem. Do tego przecież zostały stworzone. Wchodząc do świata kolorowanek dla dorosłych warto wybrać zwykłe, szkolne kredki i wzór kolorowanek, przyjemny dla naszego oka. Oczywiście im większa paleta barw, tym lepiej, ale na starcie wystarczy 12 podstawowych kolorów. Z czasem, jeśli kolorowanie nam się spodoba, możemy sięgać po lepszej jakości produkty, do których zaliczamy kredki akademickie i artystyczne. Ostatecznie to nie narzędzie czyni mistrza, a im dłużej będziecie ćwiczyć, tym kolorowanie będzie szło Wam lepiej i pewnie chęć posiadania bardziej profesjonalnych kredek naturalnie w Was wzrośnie.

Jakie wzory kolorowanek mają funkcję relaksacyjną?

Do najpopularniejszych wzorów antystresowych należą mandale, czyli szkice czerpiące z orientu. Te orientalne wzory podzielić można na formy proste i bardziej skomplikowane. Każda z nich ma na celu wyciszenie nas i skierowanie naszych myśli na lepszy tor. Banalna czynność, jaką jest kolorowanie sprawia, że szybko widzimy efekt naszej pracy. To doskonała lekcja uważności o którą warto dbać w codziennym, zabieganym dniu. Warto się czasem zatrzymać i pozwolić na odrobinę relaksu, a jedną z jego form może się dla Was okazać właśnie wypełnianie białych obszarów kolorem.

Co na to psychologia?

Zdania psychologów są podzielone. Jedni zalecają kolorowanie, a inni skłaniają się ku temu, że kolorowanki dla dorosłych to jeden z chwytów marketingowych. Warto wiedzieć, że w przypadku depresji, kolorowanki nie zastąpią nam terapii i wizyty u specjalisty. Stanowią jednak doskonałą formę rozrywki i warto po nie sięgać, a nawet pokusić się czasem o namalowanie czegoś własnego. Jesienne wieczory sprzyjają. Dasz się namówić na kolorowanie?

Czym wzmacniać odporność organizmu na zakażenia bakteryjne i wirusowe?

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj . Pozdrawiamy!

Gdyby tych porad było Wam wciąż mało możecie zajrzeć tutaj