Kleszcze są groźne, co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Ilość zachorowań na choroby odkleszczowe z roku na rok wzrasta. Kleszcze można spotkać niemal wszędzie, również w mieście, przez cały rok. Najczęściej wiosną i jesienią. Kleszcze to małe pajęczaki, które pasożytują na ciele żywiciela. Jednak pomimo swych niewielkich rozmiarów kleszcze potrafią przenosić bardzo groźne choroby. Warto orientować się w zwyczajach kleszczy, by móc bezpiecznie wypoczywać na łonie natury. Dowiedz się, gdzie żyją kleszcze, jakie groźne choroby mogą przenosić, co zrobić po ukąszeniu kleszcza oraz jak uchronić się od chorób odkleszczowych.

Czym są kleszcze?

Kleszcze to pajęczaki niewielkich rozmiarów. Kleszcze to pasożyty, tzn. że polegają na innych organizmach, żywiąc się krwią żywiciela. Na świecie istnieją różne gatunki kleszczy. U nas występują kleszcze twarde, posiadające pancerz (samce) lub jego fragment (samice, nimfy i larwy). Zalicza się do nich kleszcza pospolitego, łąkowego czy psiego. Larwa kleszcza jest nie większa od ziarenka piasku, natomiast dorosły osobnik ma 8 odnóży i mierzy ok. 3,5 mm. Kleszcze nie spadają z drzew. Kleszcze lubią trawy, podmokłe zarośla, lasy. Można więc spotkać kleszcze w ogródkach, parkach czy na łąkach.

Choroby odkleszczowe – co Ci grozi? Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Ugryzienie kleszcza może być bardzo niebezpieczne. Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi, borelioza to nie jedyne zagrożenie. Groźna choroba przenoszona przez kleszcze to np. wywoływane wirusem kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli po ukąszeniu kleszcza pojawi się rumień wędrujący, gorączka, generalnie objawy grypopodobne, nie wolno tego lekceważyć. Musisz udać się do lekarza, gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy zakażenia.

Aktywność kleszczy – kiedy najczęściej atakują kleszcze? Gdzie mogą występować kleszcze?

Kleszcze występują w trawach. Wszelkie tereny zielone to ich rewir. Kleszcze najczęściej można więc spotkać na łąkach czy w miejskich parkach. Sezon na kleszcze zaczyna się wczesną wiosną, od końca marca, i trwa do późnej jesieni, czyli do listopada. Kleszcze są mniej aktywne nocą i w niskich temperaturach. Najczęściej kleszcze są aktywne w umiarkowanych temperaturach, czyli wiosną i jesienią.

Jak chronić się przed kleszczami? Co zrobić, by nie złapać kleszcza?

Kleszcze nie lubią wyrazistych zapachów. Jeśli masz ogródek, posadź w nim odstraszające kleszcze rośliny. Kleszcze nie lubią lawendy, chryzantem, czosnku niedźwiedziego, cebuli, jaskrów, chrzanu, kocimiętki czy wrotyczy. Jeśli wybierasz się na łono przyrody, przed wyjściem z domu spryskaj się środkiem na owady w aerozolu. Środki odstraszające kleszcze należy aplikować z odległości ok. 15 cm od ciała, omijając okolice ust, oczu i nosa. Jednak stosowanie repelentów i ich ochronne działanie wraz z silnym wiatrem, wysoką temperaturą czy poceniem, ich skuteczność maleje. Przede wszystkim po powrocie z łąki czy parku, powinnaś dokładnie obejrzeć wszystkie odsłonięte miejsca na ciele. Możesz również postawić na profilaktykę choroby takiej jak odkleszczowe zapalenie mózgu, w postaci szczepienia. 

Postępowanie po ugryzieniu – co zrobić, gdy masz kleszcza? 

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby. Szybkie usunięcie kleszcza może uchronić Cię przed ryzykiem zakażenia i jego groźnymi konsekwencjami. Wyjęcie kleszcza nie jest trudne, ale należy to zrobić z dużą precyzją. Zatem jak usunąć kleszcza? Gdy ugryzie Cię kleszcz, np. przy wyciąganiu kleszcza pęsetą, chwyć go jak najbliżej skóry, aby go nie zmiażdżyć oraz by uniknąć wydzielenia przez niego płynów ustrojowych. 

Czujesz się zestresowana i masz trudności z zasypianiem? Sprawdź jak sobie z tym radzić.

Sprawdź jakie zioła pomogą Ci osiągnąć zdrowy i spokojny sen. Więcej porad jak dbać o zdrowie Twoje i Twojego dziecka znajdziesz tutaj.

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj 

Dziecko w lesie? To zawsze dobry pomysł! Sprawdź tutaj, jakie zalety się z tym wiążą!

Twój maluch unika mycia zębów? Dowiedz się, jak temu zaradzić! Wskazówki znajdziesz tutaj.

Więcej porad zdrowotnych znajdziesz tutaj.