Zaobserwowałaś u swojego dziecka starte zęby? A może Twoje dziecko cierpi na silne bóle głowy lub ma problemy z żuchwą? Ma problemy z szerokim otwieraniem ust? Nie lekceważ tego. Ich przyczyną może być bruksizm i, o ile te dolegliwości nie ustąpią samoistnie, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Zdrowotne konsekwencje nieleczonego bruksizmu mogą być groźne. Czym jest bruksizm, dlaczego bruksizm to problem, jak powstrzymać nadmierne zaciskanie zębów, jakie są metody leczenia tej przypadłości – te informacje znajdziesz w poniższym tekście. 

Co to jest bruksizm? Jakie są przyczyny bruksizmu u dzieci?

Jeśli Twoje dziecko nadmiernie zaciska lub zgrzyta zębami podczas snu, to dolega mu bruksizm. Tak najprościej można rozpoznać bruksizm. To dość powszechne zaburzenie, które może być spowodowane m.in. stresem, urazem mózgu, uwarunkowaniami genetycznymi czy np. chorobą neurologiczną. Bruksizm u dzieci może również mieć związek z niedojrzałością układu nerwowo-mięśniowego.

Bruksizm u dzieci – sprawdź jakie są jego objawy!

Zgrzytanie zębami podczas snu u dziecka prowadzące do ich tarcia może mieć różnorakie objawy i dotykać różnych części ciała – od napięciowego migrenowego bólu głowy (są to bardzo uporczywe bóle głowy z reguły), bólu gałek ocznych, nadmiernego napięcia mięśni twarzybólu okolic żuchwy (w tym problemów z żuciem), karku, a czasem również kręgosłupa, poprzez trudności przy otwieraniu ust, aż po problemy z równowagą, słuchem (szum w uszach, trzaski) czy wzrokiem. Objawy bruksizmu to również starte lub pękające zęby. Prowadzi on także do zmian w obrębie dziąseł – ich nadwrażliwości czy krwawienia w trakcie zabiegów higieny jamy ustnej. W przypadku bruksizmu u dzieci objawy często same ustępują, ale jeśli nie zaobserwujesz poprawy, koniecznie zwróć się z tym problemem do lekarza stomatologa, który określi czy i kiedy rozpocząć leczenie. Konsekwencje bruksizmu mogą być groźne dla zdrowia Twojego dziecka.

Do czego prowadzi nieleczony bruksizm u dzieci?

Nieleczony bruksizm nocny wpływa negatywnie na cały organizm. Może skutkować wieloma problemami ze wzrokiem– od bólu okolic oczodołów, poprzez suchość oka po nieostre widzenie występujące okresowo. Może również wpłynąć na nasz słuch w postaci bólu uszu, szumów, a także zaburzeń równowagi

Jak rozpoznać czy zgrzytanie zębami wymaga diagnostyki? Kiedy wskazane jest leczenie?

Wtedy, gdy objawy się nasilają lub wydłużają. Jest to o tyle ważne, że nieleczony bruksizm może trwale uszkodzić szkliwo zębów, a objawy będą się pogłębiać również w wieku dorosłym. Zalecana jest wizyta u lekarza stomatologa, by rozpoznać przyczyny zgrzytania zębami i dobrać prawidłowe metody leczenia.  

Leczenie bruksizmu u dzieci. Czy bruksizm da się wyleczyć? Czy wystarczą domowe sposoby?

Metody leczenia bruksizmu u dziecka są zależne od jego wieku, przyczyny zaburzenia, stopnia nasilenia dolegliwości, a także uszkodzenia powierzchni zębów i błon śluzowych w jamie ustnej. Ciężko wyleczyć go samodzielnie w domu. Leczenie polega na zabezpieczeniu przed ścieraniem powierzchni zębów szyną relaksacyjną. Pełni ona jednak funkcję stricte ochronną. Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny i zlikwidowanie objawów zaburzenia u małego pacjenta. Jeśli Twoje dziecko jest narażone na stres, trzeba koniecznie zadbać o to, by zmniejszyć jego poziom. Warto skonsultować się w tym przypadku z psychologiem dziecięcym. Jeśli chodzi o zaburzenia związane ze snem, zadbaj również o jego higienę przed i podczas spania. Dziecko powinno zasypiać o określonej porze. Nie powinno zasypiać z tabletem lub telefonem w ręku. Zgaś światła, to pobudzi produkcję melatoniny, która ułatwia zaśnięcie. Nie pomoże z pewnością przebywanie w dymie papierosowym ani kofeina przed snem. Na skutki zgrzytania zębami łagodząco zadziała rozluźnianie mięśni żuchwy – przez kilka minut dziecko powinno otwierać i zamykać usta. Pomogą również zimne okłady na żuchwę i szczękę. Unikajcie natomiast twardych produktów spożywczych takich, jak orzechy. Przy ciężkich objawach stosuje się leczenie farmakologiczne. 

Ile kosztuje szyna relaksacyjna?

Twarde, idealnie dopasowane do zębów dziecka, trwałe szyny, które można zamówić w gabinecie stomatologicznym, to koszt rzędu 450-750 zł. Można też zastosować inne nakładki – tzw. miękkie szyny, które są mniej trwałe, ale znacznie tańsze i można je samodzielnie formować. 

 Następny tekst z cyklu „Dentosept A mini” delikatnie radzi znajdziecie tu. Dużo zdrowia!

Czym wzmacniać odporność organizmu na zakażenia bakteryjne i wirusowe?

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj . Pozdrawiamy!

Gdyby tych porad było Wam wciąż mało możecie zajrzeć tutaj.

Jeśli interesujesz się ziołolecznictwem zajrzyj  tutaj.