Bajek nie ma co demonizować. Powiedzmy sobie szczerze, któż z nas, potrzebując chwili dla siebie, nie posadził dziecka przed ekranem i choć raz nie machnął na to ręką? Nie chodzi o to, by zakazywać oglądania w ogóle, bo nie obejdzie się bez krzyków na pewno. Zresztą trudno odstawić oglądanie bajek, zwłaszcza gdy pracujemy w domu i potrzebujemy czasem koncentracji. Jednak istnieje różnica pomiędzy niewinnym obejrzeniem bajki a nadmiernym oglądaniem bajek. Jeśli tak się dzieje u Ciebie, zacznij powoli odzwyczajać od tego dziecko. Pamiętaj, że oglądanie bajek wieczorem czy w łóżku utrudnia zasypianie. Jak odciągnąć dziecko od telewizora, jak oduczyć najmłodszych ciągłego oglądania telewizji czy ślęczenia nad tabletem? Podpowiadamy!
Dziecko przed ekranem: określ reguły czasu
Ponieważ to naszą rolą jest nauczyć dzieci rozsądnego oglądania bajek, to Ty musisz ustanowić reguły gry. Warto ustalić wspólnie, ile trwa czas spędzany przed ekranem. Według pediatrów limit czasowy dla dzieci w wieku 3-7 lat to pół godziny, maksymalnie godzina dziennie, zaś dla dzieci poniżej 12. roku życia, a powyżej 7. – maksymalnie 1-2 godziny. Ustalcie zatem, że dziecko może oglądać bajki np. tylko między 18 a 19. Grunt, by dziecko miało jasno wyklarowane wszystkie nowe zasady. Alternatywnie do ilości czasu przed ekranem możesz zaplanować czas na bajki (np. dobranocka) lub ilość bajek do obejrzenia. Warto także schować pilota, by maluch nie mógł sam włączać telewizora. To rodzic powinien być odpowiedzialny za to, by włączyć lub wyłączyć telewizję. Warto także, by spożywanie posiłków nie odbywało się przed ekranem. Powinien to być wspólny czas dla rodziny, spędzony na rozmowie i w miłej atmosferze. Zamiast puszczać bajki, angażuj dziecko do codziennych czynności w domu, takich jak wyrzucanie śmieci, sprzątanie, nakrywanie do stołu czy zmywanie. Warto uczyć tego nawet małego dziecka. Dzieci czują się dzięki temu ważne, uczą się odpowiedzialności, a przede wszystkim często zwyczajnie chcą robić to samo, co mama i tata.
Zaproponuj dziecku alternatywne rozrywki
Wiadomo, że świat ulubionych bohaterów jest wciągający i to ważna część świata dziecka, ale nie samo oglądanie się do niego ogranicza. Można kreatywnie zorganizować czas, choćby wokół świata bajek, które maluch uwielbia. Jeśli Twoje dziecko lubi bajki, a jednocześnie lubi malować, zaproponuj mu malowanie bajkowych bohaterów, takich jak np. świnka Peppa czy ekipa szczeniaków z Psiego Patrolu. Może ulepić je z plasteliny, ukształtować z masy solnej, forma zależy oczywiście od wieku dziecka. Taki czas zabawy będzie nadal związany z bajkami, twórczy, tym samym istotny dla rozwoju dziecka. To pokaże również dziecku, że istnieją inne sposoby spędzania wolnego czasu, a maluchy uczą się bardzo szybko. Może zainteresują je puzzle, klocki, teatrzyki, a może chce nauczyć się gry na instrumencie? A gdzie szukać pomysłów na zabawy, jeśli wszystko to już wykorzystałaś? W internecie istnieje cała masa blogów czy vlogów, na których rodzicie dzielą się swoimi pomysłami na rozrywki dla dziecka czy sposoby na wspólne spędzanie czasu. Nie zapomnij o budowaniu poprawnych relacji z rówieśnikami. To szalenie istotny element rozwoju Twojego dziecka, o który w dzisiejszym świecie wypełnionym ekranami z atrakcyjną treścią, zwyczajnie trzeba zadbać.
Spędź wspólny czas z dzieckiem
Możecie postawić na gry planszowe. Obecnie jest cała masa gier, angażujących również naprawdę małe dzieci. Dzieciaki szybko się uczą, więc nim się obejrzysz, Twoja pociecha będzie śmigać, podczas gdy Ty nadal nie opanujesz wszystkich reguł 😉 Rodzinne granie może być naprawdę fajną rozrywką. Podobnie wspólne czytanie książek. Zobaczysz, jak szybko Twoje dziecko przekona się, że bez ciągłego oglądania bajek również da się żyć, a Ty unikniesz jego problemów ze snem 🙂
Irytujące sytuacje w macierzyństwie? Nie jesteś sama. Przeczytaj artykuł.
Cierpisz na łagodne zapalenie dróg moczowych? Dowiedz się co może Ci w tym pomóc.
Więcej porad jak dbać o zdrowie Twoje i Twojego dziecka znajdziesz tutaj.