Wybór ubranek z którymi będzie miała styczność delikatna skóra naszego dziecka tuż po porodzie, wbrew pozorom, do najłatwiejszych nie należy. Choć sklepowe półki na działach dedykowanych niemowlakom uginają się a wzory kuszą, świadomi rodzice zaczynają przeglądanie od spojrzenia na metkę. Najbezpieczniejsza dla skóry niemowląt i trwała jest bawełna ekologiczna, występująca zwykle w jasnych, naturalnych kolorach. Poza tym, że kupując ją wspieramy rolników i środowisko, możemy liczyć na to, że nie rozciągnie się i nie zniszczy już podczas pierwszego prania.

Ubranka dla malucha bez agresywnej chemii

Skóra niemowląt, a już w szczególności małych alergików jest wyjątkowo delikatna i podatna na podrażnienia. Maluszkowi w ubrankach powinno być nie tylko ciepło, ale i wygodnie. Na bok odstawmy modne miniaturowe ubranka jeansowe, odciskające się na pleckach napy, czy koronki. Jeszcze będzie czas na strojenie naszej córki czy syna, by wyglądali niczym z wybiegu.

Po porodzie, wygoda przede wszystkim!

Wygoda dla rodziców, podczas przewijania, którą zapewnią bezszwowe półśpiochy, czy rozpinane kompleksowo śpioszki. Wygodna dla maluszka, którą zapewnią wystarczająco obszerne pajacyki i miękka, ekologiczna bawełna. Przy jej produkcji stosuje się wyłącznie naturalne środki ochrony roślin i naturalny nawóz w postaci obornika. Warto wiedzieć, że właściwie użytkowana gleba dopiero po trzech latach zyskuje miano ekologicznej. Normy są wyjątkowo restrykcyjne, chwasty usuwa się ręcznie a zebrane ręcznie włókna barwi wyłącznie naturalnymi barwnikami. Ma to oczywiście wpływ na cenę, ale i jakość. Ubranka wyprodukowane z bawełny ekologicznej mogą służyć kilku maluchom i wciąż wyglądają bez zarzutu. W ogólnym rozrachunku, zakup ten opłaci się nie tylko skórze niemowlaka. Warto również wiedzieć, że przy produkcji tego rodzaju bawełny, na plantacjach nie pracują dzieci.

Delikatna skóra niemowlaka: w co ubierać małego alergika?

Rodzice małych alergików zmagają się z wieloma podrażnieniami skóry. Przyczyną bywają źle dobrane środki do prania, czy materiały z których wykonano ubranka. Ich uwaga szczególnie powinna być przekierowywana na skład widoczny na metkach i opakowaniach. Pediatrzy zalecają, by ubranka prać w specjalnych antyalergicznych środkach piorących, podwójnie płukać a następnie obustronnie prasować. Bawełna ekologiczna sprzyja małym alergikom, jak żaden inny dostępny na rynku materiał. Warto wiedzieć, że jest ona obojętna dla skóry i nawet w przypadku pojawienia się zmian, nie będzie ich zaogniać a to przyspieszy leczenie.

Wybierając ubranka dla maluszka, którego skóra jest wyjątkowo wrażliwa, warto zwrócić uwagę również na kopertowy krój i bezniklowe napy. Marki oferujące tego typu ubranka, by wyeliminować nikiel, często wykorzystują drewno i masę perłową. To doskonały pomysł, pod warunkiem, że dodatkowe elementy są porządnie wszyte lub umieszczone w miejscach do których maluch nie ma dostępu.

Bezpieczne ubranka dla noworodków: przewaga bawełny ekologicznej nad konwencjonalną

Bawełna ekologiczna ma przewagę nad konwencjonalną, ponieważ w jej składzie nie znajdziemy pozostałości metali ciężkich, substancji ropopochodnych czy formaldehydu, które spotykane są niestety w ubrankach z bawełny konwencjonalnej. Nie mówiąc o jej trwałości i produkcji zgodnej z dbałością o środowisko. Ubranka ekologiczne pachną już na etapie wyjęcia ich z opakowania, są wyjątkowo miękkie i nie tracą przytulności nawet po kilku latach użytkowania. Plastyczność, która gwarantuje nam zachowanie pierwotnej formy, nawet po wielu praniach, zapewnia proces produkcji. Włókna te nie mają bowiem kontaktu z silnymi środkami chemicznymi. Co nie jest bez znaczenia dla skóry noworodka.

Polskie ubranka z bawełny organicznej

Z uwagi na panujący w Polsce klimat, nie ma możliwości uprawy bawełny. Polskie marki, szukając dostawców tkanin bawełnianych mają świadomość, że oferta hurtowni tekstylnych obejmuje w większości towary importowane z zagranicy (bliski i daleki Wschód). Często w tych krajach proces produkcji nie jest transparentny i do końca znany. Można produkować bawełnę z importowanej przędzy w polskich tkalniach, ale należy to do rzadkości. Producenci dbają o to, by oferowane przez nich produkty były możliwie ekologiczne, wybierając lokalnych dostawców i zwracając uwagę na ślad węglowy, jaki zostawiają zamawiane przez nich materiały. Bezpieczne ubranka dla noworodków można znaleźć w rodzimych sklepach, ale trzeba się postarać.

Następny tekst z cyklu „Dentosept A mini” delikatnie radzi znajdziecie tu. Dużo zdrowia!

Jeśli Wasze dziecko ząbkuje zajrzyjcie tu. Dużo zdrowia!

Jak radzić sobie z aftami u dziecka ?

Gdyby tych porad było Wam wciąż mało możecie zajrzeć tutaj