Za oknem deszcz, a Twoje dziecko się nudzi? Szukasz pomysłów na zabawę dla dzieci w domu? W internecie, a w szczególności na Pintereście, można znaleźć mnóstwo inspiracji na kreatywne zabawy z dziećmi. Co wybrać? Połącz przyjemne z pożytecznym! Rozwój kreatywności u malucha wspierają  gry i zabawy, w których może wykorzystać wszystkie swoje zmysły, a także ruch np. wszelkie zabawy manualne takie, jak malowanie, rysowanie, wycinanie czy lepienie. Sprawdź nasze inspiracje i zobacz jak fantastycznie Twoje dziecko może spędzić czas, jednocześnie się ucząc.  

Jakie przybory mogą się przydać i warto mieć je pod ręką?

W każdym domu, w którym jest dziecko, na pewno znajdą się takie akcesoria, jak farby, pędzelki, karton, pisaki, druciki, sznurki etc Z pozoru zwyczajne rzeczy, a z pomocą ciekawości, otwartego umysłu i wyobraźni można z nich stworzyć prawdziwe cuda! 

1. Stwórz ze swoją pociechą wspólne dzieło sztuki

Przygotujecie wielki arkusz papieru. Niech jedno z Was namaluje na niej coś, a następnie odda farby, mazaki czy inne przybory, które wykorzystujecie, drugiemu, i tak na przemian. Świetnie rozwija wyobraźnię, uczy budowania skojarzeń i umiejętności manualnych, a poza świetną zabawą, pozostanie Wam cudowna pamiątka, którą możecie udekorować mieszkanie. Może to być też piękny, osobisty prezent dla bliskiej Wam osoby.  Malowanie i rysowanie to świetna zabawa dla dzieci.  

Czy kolorowanki dla dorosłych mogą Cię odstresować? Sprawdź

2. Śledź i rysuj cienie  

Połóż na stole lub na podłodze duży arkusz papieru i ustaw na nim np. gumowe figurki zwierząt lub ulubionych superbohaterów Twojego dziecka. Mogą to być też inne przedmioty o różnych kształtach. Ważne, żeby stały na brzegu papieru tak, by padał na niego cień, który następnie można odrysować. Możecie również rysować zmieniające się cienie na tym samym arkuszu w odstępach czasu. To doskonała zabawa zarówno w dzień przy wpadającym przez okna zachodzącym słońcu, jak i wieczorem w świetle lampki, a do tego sprawdza się też na powietrzu.  

3. Wykonaj tor przeszkód na miarę Circuit de Monaco

Tutaj możesz wykorzystać dowolne przedmioty (pojemniczki, drobne zabawki czy przedmioty, cokolwiek, co wpadnie Wam w ręce) na stole, na podłodzie, gdzie Wam będzie wygodnie. Za ich pomocą stwórzcie labirynt. Następnie ustawcie na początku toru lekką kuleczkę (papierową lub np. pomponik) i poprzez słomkę dmuchajcie tak, by przeprowadzić ją przez całą drogę, aż do wyjścia. Ta zabawa dla dzieci uczy współpracy, rozwija małą motorykę Twoich pociech, a samo tworzenie toru niesamowicie kształtuje jego wyobraźnię. 

4. Wyczaruj wszystko, co Ci przyjdzie do głowy, z samoutwardzalnej gliny

To materiał, który nie wymaga wypalania w piecu, ponieważ utwardza się sam po upływie doby lub kilku dni w przypadku grubszych wytworów. Możesz jej używać również z najmłodszymi dziećmi. Jest powszechnie dostępna, w różnych kolorach. Można z niej uformować dowolne kształty i formy. Dodatkowo możecie wykorzystać pędzelki, wałeczki z różnymi wzorami lub szpachelki. Wasze wytwory po wyschnięciu możecie pomalować specjalnymi farbami do szkła lub ceramiki, ale również plakatówkami lub farbami akrylowymi. Taka zabawa nie tylko niezwykle rozwija wyobraźnię, ale również poprawia precyzyjność ruchów dziecka, a także sprawność dłoni i palców. Kształtuje poczucie estetyki, świadomość ciała i przestrzeni, ale również uczy cierpliwości. Kto wie, może Twoja pociecha zostanie w przyszłości ceramikiem?

Sprawdź też czy brudne dziecko to szczęśliwe dziecko

5. Maluj do muzyki

Puśćcie muzykę, weźcie do rąk pędzelki, stańcie przed sztalugą i – niczym prawdziwi wirtuozi batuty – wyraźcie swoje emocje w rytmie słuchanego utworu. Możecie dodatkowo naśladować ruchy dyrygentów. Poza tym, że to szalenie twórcza, angażująca kilka zmysłów zabawa, świetnie rozwija wrażliwość Twojego dziecka, poczucie estetyki i koordynację ruchową i dostarcza przy tym dużo śmiechu. To świetna zabawa dla dzieci. 

Życzymy Wam i Waszym pociechom udanej zabawy!

Następny tekst z cyklu „Dentosept A mini” delikatnie radzi znajdziecie tu. Dużo zdrowia!

Czym wzmacniać odporność organizmu na zakażenia bakteryjne i wirusowe?

Jak radzić sobie z ząbkującym dzieckiem dowiesz się tutaj . Pozdrawiamy!

Jeśli jesteście zwolennikami ziół i natury możecie zajrzeć tutaj.